آیا کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

می‌گویند «معمولاً کسی که صاحب هنر و حرفه‌ای است، خودش از آن بهره‌ای نمی‌برد و در استفاده از هنر خویش تنبل است.» موافق باشیم یا نباشیم، این گزاره تا حدی صحیح است و شاید بهتر از واژه «تنبلی» واژه «سخت‌گیر» منظور را برساند. کسی که هنری دارد، در استفاده از هنرش برای خودش، سخت‌گیر است. همین سخت‌گیری منجر به تنبلی می‌شود و در نهایت چیزی خلق نمی‌شود که او را روایت کند. در نهایت کار به جایی می‌رسد که درباره او ممکن است بگویند:

کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خوره!

برخی این ضرب‌المثل را جور دیگری برداشت می‌کنند و می‌گویند ضرب‌المثل کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می خوره، بیشتر به جنبه خاکی و بی‌ادعا بودن فرد صاحب‌ِ هنر و دانش واقعی اشاره می‌کند. به عبارتی معادل همان ضرب‌المثلِ درخت هر چه بارش بیشتر، سر به زیرتر. به هر حال چه تنبلی باشد، چه سخت‌گیری و چه سربه‌تو داشتن؛ از آخرین پستی که در وبلاگ «راه پرداخت»، نوشتیم نزدیک به ۳ سال و نیم می‌گذرد. در این مدت خیلی چیزها تغییر کرده؛ شرایط جامعه امروز ما قابل مقایسه با ۳ سال و نیم پیش نیست؛ خیلی‌ها چیز‌ها تغییر کرده و دیگر مانند گذشته نخواهد شد. در مجموعه ما نیز خیلی چیزها تغییر کرد.

اگر زمانی محصولات ما وب‌سایت راه پرداخت و ماهنامه عصر تراکنش و انتشارات راه پرداخت بود امروز به یک کارخانه نوآوری رسانه به نام راه‌کار تبدیل شده‌ایم. امروز علاوه بر مدیریت رسانه‌هایی که خلق کرده‌ایم بار بزرگ‌تری برداشته‌ایم. می‌خواهیم خلق رسانه را به یک فرایند و یک محصول تبدیل کنیم و امروز کار ما این است و حالا این بازار ماست.

حالا راه‌کار بالاسر راه پرداخت و عصر تراکنش و کارنگ و رمزارز است و به جز این رسانه‌ها حالا محصولات دیگری را خلق کرده‌ایم که هر کدام در حوزه خود تاثیرگذار هستند: رویدادهای ۹ ژانویه، برند کارفرمایی، لندتک ایران، رگ‌تک ایران، جایزه عصر تراکنش، عصرانه‌های راه‌کار (پرشین تک سامیت، هاوینگ بیت‌کوین و … ) و برنامه‌های تلویزیونی مانند کاروکسب، اتاق آبی، لجسیتک‌شو، لندتک‌شو و … .

علاوه بر برندهایی که در استودیو‌های راه‌کار خلق و مدیریت کرده‌ایم با برترین‌های ایران نیز همکاری کرده‌ایم: همکاری با پارک فناوری در برگزاری نکستیشن و فروم حکمرانی در رویداد اینوتکس، خلق برند روز فناوری برای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و …

در این سال‌ها تلاش کردیم به نوآوری و پایداری تعهد داشته باشیم و برای معنی دار کردن ارتباطات در هر نقطه تماس کار کنیم. حالا که در این پست وبلاگی صحبت کوزه شد و می‌دانیم که از «کوزه همان برون تراود که در اوست» یادی کنیم از خیام که هزار سال پیش گفت:

در کارگه کوزه‌گری رفتم دوش / دیدم دو هزار کوزه گویا و خموش

ناگاه یکی کوزه برآورد خروش / کو کوزه‌گر و کوزه‌خر و کوزه فروش

دلیل اصلی نوشتن این پست وبلاگی، شکستن قفل سکوت بود و باز کردن مسیری تازه. حالا کل وبلاگ راه پرداخت را به اینجا منتقل کرده‌ایم و از این به بعد درباره راه‌کار و زندگی در راه‌کار حرف می‌زنیم. تمام مطالب قدیمی را هم می‌گذاریم در دسترس باقی بماند؛ در برخی دیدگاه‌هایمان تغییر رخ داده و امروز ممکن است مانند دیروز فکر نکنیم، ولی ترجیح دادیم نوشته‌های گذشته باقی بماند. حالا قرار است با رویکردی جدید این مسیر را ادامه دهیم.

در این راه خوشحال خواهیم شد که هم‌راه ما باشید.

راه دور است و بیابان در پیش.

لینک کوتاه: https://way2work.ir/4jvr
رضا قربانی نیم‌رخ

دیدگاه‌ها

23 پاسخ به “آیا کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد؟”

 1. حانیه صالحی نیم‌رخ
  حانیه صالحی

  به امید موفقیت های روزافزون راه کار ❤

 2. زهرا قربانی نیم‌رخ
  زهرا قربانی

  چقدر خوب که این سکوت شکسته شد…
  به امید مسیری نو و موفقیت‌های روز افزون برای تیم راه‌کار

 3. مینا والی نیم‌رخ
  مینا والی

  امیدوارم این مسیر ادامه داشته باشه و شاهد موفقیت راه‌کار در تبدیل خلق رسانه به یک فرایند و یک محصول باشیم.

  1. تورج هیبتی نیم‌رخ
   تورج هیبتی

   به امید موفقیت در مسیر تازه ♥️

 4. مرضیه امیری نیم‌رخ
  مرضیه امیری

  چقد لحن این نوشته چسبید، دقیقا مصداق لحن کسی است که حالا چه از روی تواضع چه سخت‌گیری، حرف نزده و الان داره حرف می‌زنه. آرام و منطقی و امیدوار. چراغ راه‌کار همیشه روشن بمونه💐

 5. مرضیه امیری نیم‌رخ
  مرضیه امیری

  چقد لحن این نوشته چسبید، دقیقا مصداق لحن کسی است که حالا چه از روی تواضع چه سخت‌گیری حرفی نزده و الان داره حرف می‌‌زنه. آرام منطقی خلاق و امیدوار.
  چراغ راه‌کار همیشه روشن بمونه💐

 6. مینا حاجی نیم‌رخ
  مینا حاجی

  زندگی در راه‌کار یه تجربه ناب و دست اوله و خوشحالم که من اون رو تجربه کردم. به امید موفقیت‌های بیشتر برای راه‌کار و ما. خوشحالم که قفل این سکوت شکسته شد و قرار هست در اینجا بیشتر بنویسیم و بخونیم.

 7. غزل یگانگی نیم‌رخ
  غزل یگانگی

  یکی از دوست‌داشتنی جریانات در راه‌کار این همیشه رو به جلو بودنمونه.

 8. مینا حاجی نیم‌رخ
  مینا حاجی

  زندگی در راه‌کار یه تجربه ناب و دست اوله و خوشحالم که من اون رو تجربه کردم. به امید موفقیت‌های بیشتر برای راه‌کار و ما. خوشحالم که قفل این سکوت شکسته شد و از این پس بیشتر از راه‌کار می‌نویسیم و می‌خونیم.

 9. علیرضا کیوان نیم‌رخ
  علیرضا کیوان

  جای همچین وبلاگی خیلی خالی بود امیدوارم راه‌کار روز به روز بزرگتر بشه

 10. علی بیات نیم‌رخ
  علی بیات

  منتظر رویکرد جدید و مثل همیشه خلاقانه تان هستیم. 👍🏻

 11. نیلوفر نادری نیم‌رخ
  نیلوفر نادری

  راه‌کار برای من اون نقطه امنیه که هر روز صبح پرتاب می‌شم سمتش. بمونه برامون و هر روز بیشتر از قبل شاهد موفقیت‌هاش باشیم. چقدر خوب که قفل این سکوت شکسته شد.

 12. سمیرا نیم‌رخ
  سمیرا

  امیدوارم راه‌کار هر روز موفق‌تر شود و بدون طمطراق و افاده، صادقانه و البته خلاقانه پیش برود؛ درست مثل لحن همین یادداشت.

 13. فاطمه شایگان نیم‌رخ
  فاطمه شایگان

  امیدوارم راه‌کار همانند گذشته مسیر خودش رو با موفقیت‌های تازه و روز افزون طی کنه.

 14. مهسا نجاتی نیم‌رخ
  مهسا نجاتی

  چقدر عالی که قراره درباره راه‌کار اینجا نوشته بشه. چقدر تفاوت راه‌کار با سایر کسب‌وکارهای مربوط به رسانه حس می‌شه و واقعا چشمگیره . امیدوارم که راه‌کار با موفیت روزافزون به این مسیر ادامه بده و در قله‌ها ببینیمش…

 15. حانیه همتی نیم‌رخ
  حانیه همتی

  راه‌کار مثال برداشتن قدم‌های کوچک برای انجام کارهای بزرگه. امیدوارم هم‌قدم تو این مسیر جدید پیش بریم و از موفقیت‌هامون لذت ببریم.

 16. صادق کاشفی نیم‌رخ
  صادق کاشفی

  با آرزوی موفقیت برای این رسانه دوست داشتنی…

 17. آزیتا رشوند نیم‌رخ
  آزیتا رشوند

  چقدر عالی
  با آرزوی اینکه روز به روز شاهد خلاقیت و موفقیت‌های بیشتر راه کار باشیم .

 18. نسیم اعتمادی نیم‌رخ
  نسیم اعتمادی

  امیدوارم این مسیر ادامه داشته باشه و شاهد موفقیتهای بیشتر برای راه‌کار باشیم

 19. بهناز ملکی نیم‌رخ
  بهناز ملکی

  به امید تداوم موفقیت‌های راه‌کار

 20. ساناز محمدنژاد نیم‌رخ
  ساناز محمدنژاد

  به امید موفقیت‌های بیشتر در رسانه راه‌کار…

 21. نگار حاتمی نیم‌رخ
  نگار حاتمی

  بی‌صبرانه منتظر ادامه این راه هستیم

 22. حمید ابراهیمی نیم‌رخ
  حمید ابراهیمی

  به‌به. آرزوی موفقیت در مسیر تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *