معمای پیتزا و نان باریک؛ دسته‌بندی‌کردن یا نکردن، مساله این است

برای یک چالش آماده هستید؟ ببینیم می‌توانید به این معما پاسخ بدهید.

پرسش: تصور کنید صاحب پیتزافروشی بین‌المللی مطرحی هستید که پیتزا و نان باریک پنیری می‌پزد. مدت‌هاست به این فکر می‌کنید که چطور محصولات‌تان را قیمت‌گذاری کنید. مشتریان‌تان را بررسی می‌کنید و به این نتیجه می‌رسید که چهار نوع یا بخش مشتری دارید. بخش A پیتزا خیلی دوست دارد و برای آن تا ۹ دلار می‌پردازد، اما آن‌چنان علاقه‌ای به نان باریک ندارد (فقط 1.5 دلار برای آن می‌پردازد). بخش D نان باریک خیلی دوست دارد و ۹ دلار برای آن می‌پردازد، اما آن‌چنان به پیتزا علاقه ندارد (فقط 2.5 دلار برای آن می‌پردازد). بخش‌های دیگر یعنی B و C از لحاظ تمایل به پرداخت در فاصله بین A و D قرار می‌گیرند. همچنین می‌فهمید که اندازه همه بخش‌ها یکسان است، در هر بخش ۱۰۰ نفر حضور دارند. ارقام را در جدول می‌بینید.

از آنجایی ‌که در حوزه‌ای شفاف فعالیت می‌کنید (همه می‌توانند به فروشگاه‌تان وارد شوند و باید قیمت‌هایتان را اعلام کنید)، نمی‌توانید برای هر محصول از هر بخش مبلغ متفاوتی درخواست کنید (یعنی نمی‌توانید پیتزا را به بخش A با قیمت ۹ دلار و همان پیتزا را به بخش C با قیمت 4.5 دلار بفروشید). برای هر محصول یا دسته فقط یک قیمت می‌توانید تعیین کنید. علاوه بر این، فرض کنید ارقام تمایل به پرداخت درج‌شده در جدول، حداکثر مبلغی است که آن بخش برای هر محصول می‌پردازد. اگر محصول را به هر بخش با قیمتی کمتر یا مساوی با بیشینه تمایل به پرداختش ارائه کنید، آن محصول را خریداری می‌کنند. اگر قیمت بیشتر از بیشینه باشد، محصول را خریداری نمی‌کنند.

همچنین فرض کنید می‌توانید محصولات‌تان را به همه ۱۰۰ نفر هر بخش بفروشید که یعنی در مجموع امکان فروش به ۴۰۰ نفر را دارید. هدف‌تان بیشینه‌کردن درآمد است. به‌عنوان مثال، اگر پیتزا را 4.5 دلار و نان باریک را پنج دلار بفروشید، ۲۸۵۰ دلار درآمد کسب می‌کنید، چون بخش‌های A، B و C پیتزا را به قیمت 4.5 دلار می‌خرند و بخش‌های B، C و D نان باریک را به قیمت پنج دلار می‌خرند. درآمد کل شما مساوی با 2850$ = (۵*۳*۱۰۰) + (۴.۵*۳*۱۰۰) است.

حال که معما را فهمیدید، به این سوال پاسخ بدهید: حداکثر چقدر می‌توانید درآمد کسب کنید؟

لینک کوتاه: https://way2work.ir/ju4c
رضا قربانی نیم‌رخ

دیدگاه‌ها

11 پاسخ به “معمای پیتزا و نان باریک؛ دسته‌بندی‌کردن یا نکردن، مساله این است”

 1. amirreza نیم‌رخ

  pizza –> 8
  bread –> 8.5

 2. سید حامد مصلحی نیم‌رخ
  سید حامد مصلحی

  3300 $

 3. علیرضا زجاجی نیم‌رخ
  علیرضا زجاجی

  3100 دلار

 4. H.rastegar نیم‌رخ
  H.rastegar

  4300

 5. نیما شمساپور نیم‌رخ
  نیما شمساپور

  3300 دلار
  نان باریک ۸.۵ دلار و پیتزا ۸ دلار

 6. به نظرم پیتزا باید به قیمت 8 دلار و نان به قیمت 8.5 دلار فروخته شه تا بیشترین درآمد رو داشته باشه. و بیشترین مبلغ در این صورت میشه 3350 دلار

 7. محمدرضا رجبی نیم‌رخ
  محمدرضا رجبی

  جواب معمای پیتزا: ۳۳۰۰

 8. اگر بشود برای پیتزا و نان مجموعا یک قیمت داد به عنوان مثال یک عدد نان و یک عدد پیتزا با هم 10.5 دلار (چون حدا اقل در هر بخش حاضر به پرداخت این مبلغ مجموعا برای پیتزا و نان هستند) د. آن وقت میزان درآمد 4200 دلارمی شود.

 9. سلام
  ساده ترین و اولین پیشنهاد بنده این هست که هر دو محصول را در یک بسته و با یک عنوان قرار دهید و بفروشید. مثلا بسته «غذای ویژه» و برای آن حداقل قیمت مورد انتظار مشتریان که مبلغ 10.5 دلار است تعیین کنید که در مجموع فروش شما به 4200 دلار خواهد رسید.

 10. کاوه مشتاق نیم‌رخ
  کاوه مشتاق

  پیتزا ۸ دلار و نان باریک ۸.۵ دلار. ۳۳۰۰ دلار هم فروشه.

 11. دهقانی نیم‌رخ
  دهقانی

  من پیتزا رو ۸ دلار قیمت گذاری میکنم پس ۲۰۰ نفر a, b خرید میکنن و نان رو ۸.۵ دلار پس ۲۰۰ نفر c , d خرید میکنن به این ترتیب سودم ۳۳۰۰ دلار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *